Jak dopasować kolor ścian do mebli?

27.11.2019
Porady

meble na tle ściany

Urządzając wnętrza naszych domów i mieszkań dokładamy wszelkich starań, by przestrzeń była maksymalnie funkcjonalna, optymalnie dopasowana do indywidualnych potrzeb jej użytkowników i łatwa do utrzymania w czystości. Nie mniej ważne jest oczywiście takie zaaranżowanie wnętrz, by te były po prostu eleganckie i przyjemne dla oka, sprzyjały odpoczynkowi, wyciszeniu i regeneracji sił lub wręcz przeciwnie – pobudzały do działania i dodawały energii.

O charakterze danego pomieszczenia oraz jego atmosferze i harmonii decydują przede wszystkim kolory zastosowane w danej aranżacji. Największy wpływ na nasze samopoczucie będą miały barwy podłogi i ścian, bo to te elementy są największe. Istotne jednak będzie również zestawienie kolorów ścian i mebli… Jakie kolory wybrać, jak je zestawić i dopasować, by uzyskać satysfakcjonujący wszystkich mieszkańców efekt?

Gra w kolory- najważniejsze zasady

Urządzając mieszczanie czy dom możemy obecnie wybierać z bardzo szerokiego wachlarza mebli, dostępnych w różnych wzorach i kolorach, wykonanych z rozmaitych materiałów. Podobnie wygląda kwestia aranżacji ścian, które możemy wykończyć na wiele różnych sposobów (np. sięgając po tapety, drewno, korek…), a decydując się na klasyczne malowanie – zyskujemy dostęp do niezliczonej ilości kolorów farb (gotowych lub wykonywanych na specjalne zamówienie). Mając tak dużo do wyboru łatwo popełnić błąd, którego efektem będzie wnętrze przeładowane kolorami lub wręcz przeciwnie – maksymalnie stonowane i nudne.

Polecamy również: Metamorfoza domu – wszystko o czym musisz wiedzieć

Kolorystyczna aranżacja wnętrz

Aranżacje wnętrz mogą opierać się na jednym z kilku podejść do zestawiania kolorów w pomieszczeniach. Oto te najczęściej stosowane:

  • zasada dopełnienia barw – zestawiamy ze sobą kolory przeciwstawne, czyli np. fiolet z zielenią czy pomarańcz z kolorem niebieskim; takie połączenie kolorów we wnętrzach, przy zachowaniu odpowiednich proporcji, pozwala na uzyskanie energetyzującego efektu;
  • zasada triady – zestawianie trzech kolorów znajdujących się na wierzchołkach trójkąta nałożonego na koło barw, np.: czerwieni, niebieskiego i żółci; wnętrza urządzone zgodnie z tą regułą będą równocześnie pełne życia i energii opartej na kontraście oraz harmonijne;
  • zasada pokrewnej fuzji – zestawianie wybranej liczby kolorów (najczęściej od dwóch do pięciu), sąsiadujących ze sobą na kole barw, np. zieleni, żółci i pomarańczu, bądź koloru niebieskiego, fioletu i różu; w ten sposób uzyskamy wnętrze monochromatyczne, harmonijne i spokojne w odbiorze;
  • zasada koloru podstawowego i kolorów uzupełniających – zestawienie wybranego koloru podstawowego, który będzie stanowił motyw przewodni całego pomieszczenia z 2-3 barwami znajdującymi się na przeciwnej stronie koła barw; taka aranżacja będzie bardzo elegancka i gustowna, odpowiednio wyważona i dodająca wnętrzu zdecydowanego charakteru.

brązowy narożnika na tle ściany

Jakie kolory do małych, a jakie do dużych wnętrz?

Kolory i barwy stosowane we wnętrzach to jedno z podstawowych narzędzi pozwalających na manipulowanie przestrzenią, czyli optyczne poprawianie jej proporcji. Możemy wybierać spośród różnych barw z koła kolorów, które dzieli się najogólniej na jasne i ciemne (czyli posiadające różny stopień nasycenia) oraz chłodne i ciepłe. Barwy chłodne i jasne zdają się oddalać elementy, na które patrzymy, co przekłada się na optyczne powiększenie przestrzeni, a kolory ciemne (nasycone) i ciepłe – przybliżają obiekty na które patrzymy, co z kolei skutkuje efektem bardziej przytulnego, mniejszego pomieszczenia.

Niewielkie wnętrza optycznie powiększymy stosując jasne kolory – zarówno podłóg i ścian, jak i mebli. W małych salonach i niewielkich pokojach doskonale sprawdzi się styl skandynawski, który stawia na połączenie mebli wykonanych z naturalnego drewna oraz neutralnych, jasnych kolorów na ścianach: bieli i kremów, pasteli, szarości i beżów. Zdecydowanie większe kolorystyczne pole manewru mamy w dużych, otwartych wnętrzach, w których możemy sobie pozwolić nawet na bardzo ciemne kolory na ścianach i w meblach. Ciemne kolory, zwłaszcza w ciepłych odcieniach (np. brązowe, dębowe meble postawione na tle ściany w kolorze butelkowej zieleni), sprawią, że pomieszczenia będą przytulne w odbiorze.

Malowanie ścian – jakie triki można zastosować?

Wiemy już jakie znaczenie ma barwa i nasycenie oraz temperatura wybranych kolorów. Jednak wykańczanie ścian za pomocą farb daje nam więcej możliwości niż tylko optyczne powiększenie lub zmniejszenie powierzchni pomieszczenia. Przykład? Proporcje wąskiego i długiego salonu lub kuchni możemy zmienić malując na ciemny i ciepły kolor krótszą ścianę. Chcąc uzyskać nowoczesne wnętrze z efektem trójwymiarowości – możemy zdecydować się na zastosowanie w jednym pomieszczeniu farb o różnych fakturach: od głębokiego matu po wysoki połysk. Kolor ścian to również prosty sposób na wyznaczenie stref w dużych, otwartych wnętrzach – możemy np. pomalować ścianę w części jadalnianej na inny kolor niż w części wypoczynkowej, bądź w jednej z nich zastosować tapetę (aby uniknąć chaosu – kolor farby użytej na pozostałych ścianach powinien powtarzać się w motywie tapety).

Może Cię zaciekawić: Jak urządzić małą kuchnię w bloku?

Kolory mebli i ścian – co do czego pasuje?

Stosując się do powyższych zasad z pewnością uda nam się zaaranżować elegancką, odpowiednio zrównoważoną przestrzeń, zgodną z indywidualnymi upodobaniami, w której będziemy się po prostu dobrze czuć. Pozostaje nam wybór koloru mebli, które harmonijnie wpiszą się w dane wnętrze. Meble drewniane lub w optyce naturalnego drewna – będą rewelacyjnie wyglądały na każdym tle, bez względu na kolor ściany oraz jego temperaturę i nasycenie. Jasne drewno sprawdzi się we wnętrzach urządzonych w stylu industrialnym i nowoczesnym, rozjaśni wnętrze i stworzy ciekawy kontrast z ciemnymi ścianami. Ciemne drewno idealnie wpisze się we wnętrza klasyczne i industrialne, a postawione na tle jasnych ścian (białych, kremowych czy szarych) – doda pomieszczeniu ponadczasowej elegancji.

Meble z kolorowymi frontami powinniśmy zestawiać z kolorami ścian na zasadach opisanych powyżej (kolorystyczne aranżacje wnętrz), przeanalizowawszy wcześniej efekt, jaki chcemy uzyskać. Jakie tło wybrać dla mebli w najpopularniejszych obecnie kolorach? Oto przykładowe kombinacje:

  • białe meble świetnie łączą się ze wszystkimi kolorami, najlepiej wyglądają w zestawieniu z niebieskim, czerwony i czarnym;
  • beżowe meble możemy postawić m.in. na tle: niebieskim, brązowym, czerwonym i białym (to ostatnie pozwoli uzyskać monochromatyczne wnętrze);
  • szare meble będą rewelacyjnie prezentować się na tle białych i szarych (w innym odcieniu szarości) ścian, ale również w połączeniu z fioletem, różem, czerwienią i kolorem niebieskim;
  • wiśniowe meble będą doskonale wyglądały m.in. na szarym, piaskowym, beżowym i bladożółtym tle;
  • brązowe meble będą współgrały z kremowymi ścianami oraz ścianami w kolorze jasnego błękitu, zieleni czy beżu;
  • czarne meble, podobnie jak meble białe i drewniane – będą doskonale współgrały z każdym kolorem ścian.

Brązowe meble na tle niebieskiej ściany

Centrum Handlowe Gala – miejsce pełne inspiracji

Osoby, które stoją przed wyzwaniem polegającym na urządzeniu swojego mieszkania lub domu (po raz pierwszy lub przy okazji zaplanowanego remontu), ale mają konkretnej wizji kolorystycznej – mogą poszukać inspiracji w internecie lub… u nas! Centrum Handlowe Gala to miejsce, w którym sprzedajemy nie tylko meble czy farby, ale również z przyjemnością doradzamy oraz pokazujemy najciekawsze rozwiązania (także te kolorystyczne!) do wnętrz Państwa domów i mieszkań. Wybierając meble w Lublinie lub farby (bądź jedno i drugie) warto sprawdzić jak dane kolory i faktury będą ze sobą współgrać. Jak? Najłatwiej na naszych ekspozycjach i wizualizacjach projektantów!