Jak kolor mebli wpływa na pomieszczenie ?

23.04.2020
Porady

Kolor mebli

Urządzając wnętrza naszych domów i mieszkań szczegółowo analizujemy funkcjonalność poszczególnych elementów i kolejnych pomieszczeń, uważnie dobieramy materiały, zwracając uwagę na ich jakość, trwałość i styl. A co z kolorami? Najczęściej stawiamy na te, które aktualnie są modne lub sięgamy po prostu po nasze ulubione barwy. Tymczasem to jakimi kolorami się otoczymy będzie miało ogromy wpływ na nasz nastrój i samopoczucie oraz odbiór poszczególnych wnętrz. Kolor mebli? Ma znaczenie! Sprawdzamy jak kolor mebli wpływa na pomieszczenia, jaki kolor powinny mieć meble kuchenne, jaki meble do salonu, a jaki wybrać dla mebli do pokoju dziecięcego?

Kolory we wnętrzach – dobieraj rozważnie

Wykańczanie wnętrz i wybieranie wyposażenia to dla większości z nas najprzyjemniejszy etap urządzania domu czy mieszkania. Warto pamiętać, że kolory we wnętrzach nie tylko zaspokajają nasze potrzeby estetyczne, ale również mogą pełnić szereg funkcji – wpływając na sposób odbierania danej przestrzeni oraz nasz nastrój, pobudzając nas do działania czy sprzyjając wyciszeniu i skupieniu. Odpowiednie dobranie i zestawienie ze sobą różnych barw pozwala dookreślić przestrzeń i zorganizować architekturę wnętrza.

Nie zawsze możemy sobie pozwolić na pełną dowolność w doborze barw we wnętrzach. Natężenie kolorów mebli powinno zależeń m.in. od wielkości pomieszczenia, ilości naturalnego światła i kąta jego padania. Kiedy można sięgnąć po meble w ciemnych kolorach: brązach, modnej czerni czy szarościach? Kiedy lepiej postawić na białą klasykę? W jakich pomieszczeniach możemy sobie pozwolić na kolorystyczny luz i ekstrawaganckie zestawienia kontrastujących odcieni?

Meble do salonu – komfort i elegancja

Urządzając salon musimy pamiętać, że to przestrzeń, w której będziemy spędzać najwięcej czasu – z najbliższymi, przyjaciółmi i znajomymi. To tutaj będziemy relaksować się po pracy i podejmować gości. Meble do salonu powinny więc gwarantować nie tylko maksymalny komfort wszystkim użytkownikom tego wnętrza, ale również elegancji i ponadczasowy wystrój pomieszczenia.

W przestronnych i jasnych salonach, z dużą ilością naturalnego światła możemy dowolnie wybrać kolor mebli, dopasowując je do własnego gustu i innych elementów wyposażenia. W takich salonach rewelacyjnie będą wyglądać zarówno klasyczne, ciemne meble (np. brązowe czy czarne), jak i meble w wyrazistych kolorach (np. w modnym turkusie lub głębokiej zieleni czy słonecznej żółci). Meble w żywych i intensywnych kolorach wprowadzą do wnętrza energię i nadadzą mu wyjątkowego charakteru.

W niewielkich salonach zdecydowanie lepiej sprawdzą się meble jasne – białe, kremowe, w kolorze gołębim lub w optyce naturalnego, jasnego drewna. Jeśli zastosujemy fronty wykończone z połyskiem, które będą odbijać światło (zarówno naturalne, jak i sztuczne) – zyskamy dodatkowy optycznego rozjaśnienia pomieszczenia. Meble do salonu w jasnych kolorach wprowadzą do wnętrza spokój, który przełoży się na nasze samopoczucie, sprzyjając wyciszeniu i odpoczynkowi.

meble do salonu w jasnych kolorach

Może Cię zainteresować: Jak wybrać dywan do salonu?

Meble kuchenne w kolorze lśniącym czystością

Wybierając kolor mebli do kuchni – kierujmy się tymi samymi zasadami, które zastosowaliśmy w salonie. Klasyczne, ciemne meble kuchenne oraz nowoczesne meble czarne (hitem ostatniego sezonu są czarne meble kuchenne z matowymi frontami!) lub szare doskonale sprawdzą się w większych i jasnych kuchniach, również tych otwartych na salon. Po cieszące się od kilku lat niesłabnącą popularnością, uniwersalne meble kuchenne w kolorze białym (najczęściej zestawiane z jasnym, drewnianym blatem) warto sięgnąć, gdy nasza kuchnia jest niewielka lub ciemna. Białe meble harmonijnie współgrają ze wszystkimi dodatkami i akcesoriami, bez względu na ich kolor czy styl, a ponadto sprawiają, że kuchnia wydaje się czysta i świeża.

biało czarne meble kuchenne

Kolorowe meble do pokoju dziecięcego i młodzieżowego

Urządzając pokój dziecka można puścić wodze fantazji i zdecydować się na meble dziecięce w kolorach, które w każdym innym pomieszczeniu nie miałyby racji bytu. Różowe? Fioletowe? Żółte? Niebieskie? A może multikolorowe zestawy z frontami, z których każdy wydaje się być z innej bajki? Tutaj wszystko jest akceptowalne, pod warunkiem oczywiście, że dziecko (i my) będziemy dobrze się czuli w otoczeniu wybranych kolorów. Drugim sposobem na dziecięcy pokój jest postawienie na meble w jasnych, stonowanych kolorach (białe, kremowe lub z naturalnego drewna) – różnokolorowe zabawki i tak wprowadzą do pomieszczenia mnóstwo barw!

kolorowy pokój dziecięcy

Pokój młodzieżowy rządzi się zupełnie innymi prawami. Tutaj nade wszystko liczą się aktualne trendy, ale również możliwość wyrażenia siebie i dodanie wnętrzu konkretnego charakteru. Młodzi ludzie chętnie wybierają meble młodzieżowe w mocnych kolorach, często zestawiające kontrastowe barwy (i materiały!): czerń i żółć, naturalne drewno i stal… Jeśli więc tylko mamy możliwość włączenia nastolatka w wybór mebli i kolorów do jego pokoju – zróbmy to! Stworzona w ten sposób przestrzeń będzie optymalnie dopasowana do jego potrzeb i oczekiwań, dzięki czemu będzie pozytywnie wpływać na samopoczucie dorastającego dziecka.