Jak urządzić małą kuchnię w bloku?

22.10.2019
Porady

bardzo mała kuchnia w bloku

Mała kuchnia to spore wyzwanie! Ale nie ma takiego wyzwania, z którym nie poradziłby sobie doświadczony projektant i producent mebli na wymiar! Funkcjonalność kuchni zagwarantują standardowe strefy (przechowywania, przygotowywania posiłków i gotowania) ułożone w odpowiedniej kolejności, a świetny design – nowoczesne, najczęściej jasne szafki, które optycznie powiększą tę mikro przestrzeń. Zaaranżowanie niewielkiego pomieszczenia wymaga praktycznego zagospodarowania każdego centymetra przestrzeni, co często wiąże się również z koniecznością sięgnięcia po niestandardowe pomysły na szafki i schowki.

Projektanci i producenci kuchni na wymiar, z których usług można skorzystać odwiedzając specjalistyczne Centrum Handlowe Gala – podpowiadają na co zwrócić uwagę planując urządzenie małej kuchni i jakie patenty warto zastosować, by móc cieszyć się maksymalnie ładną, wygodną i ergonomiczną przestrzenią.

Projekt małej kuchni – liczy się każdy centymetr!

przyprawy w małej kuchniW przypadku kuchni o powierzchni kilku metrów kwadratowych liczy się każdy centymetr. Dosłownie! Planując urządzenie blokowej kuchni najlepiej od razu odrzucić pomysł sięgnięcia po gotowe zestawy mebli. Dlaczego? Musielibyśmy mieć ogromne szczęście, by wszystkie elementy wybranego zestawu zmieściły się do kuchni, nie pozostawiając nieestetycznych i niepraktycznych szpar, np. między meblami a ścianą. Ponadto gotowe meble mają konkretną głębokość, co uniemożliwia ich ewentualne spłycenie na rzecz zachowania większej przestrzeni do poruszania się między poszczególnymi strefami kuchni czy wygospodarowanie miejsca na choćby niewielki stolik.

Meble na wymiar to bezdyskusyjnie najlepsze rozwiązanie kwestii zaaranżowania małej kuchni w bloku. Każdy projekt powinien być oparty o dokładnie przeprowadzony pomiar pomieszczenia, z uwzględnieniem umiejscowienia wszelkich gniazdek i podłączeń sieciowych (w blokach, zwłaszcza tych starszych, możliwości przerabiania elektryki czy instalacji wodnej mogą być mocno ograniczone!), kątów, wnęk i ewentualnych skosów. Górne szafki? Do sufitu! Każda dodatkowa półka jest przecież na wagę złota, a dzięki nowoczesnym systemom przechowywania – nie będzie problemów z dostaniem się do rzeczy schowanych na samej górze. Niefunkcjonalna wnęka o szerokości 15 – 30 cm? Idealna na wysuwaną szafkę typu cargo, w której na ażurowych półeczkach znajdzie się mnóstwo miejsca na zapasy wody, makaronów i kasz czy domowej roboty kompotów i dżemów (kto powiedział, że w małej kuchni nie można mieć spiżarni?!).

Jak ustawić meble w małej kuchni?

Układ mebli kuchennych zależy od kształtu i gabarytów pomieszczenia. Ustalając z projektantem co i gdzie będzie zainstalowane postarajmy się o pozostawienie wolnej przestrzeni o szerokości około 120 cm – to funkcjonalne minimum, które pozwoli nam na swobodne poruszanie się w kuchni.

Jeżeli pomieszczenie kuchenne jest długie i wąskie – meble najlepiej będzie ustawić w jednym ciągu, pod wybraną ścianą. Jeżeli dodatkowo na końcu wąskiego pomieszczenia znajduje się okno – można pokusić się o zagospodarowanie również tej przestrzeni, np. za pomocą wąskiej szafki z blatem, którym zastąpimy parapet. Z kolei w malutkich kuchniach na planie kwadrata najlepiej sprawdzą się meble ustawione w kształt litery L – w ten sposób wszystko będziemy mieli w zasięgu ręki. W kuchniach w blokach z wielkiej płyty często znajdują się również różnego rodzaju wnęki (powstałe najczęściej w okolicach pionów wentylacyjnych) – ważne jest ich rozsądne zagospodarowanie.

ustawienie mebli w kuchni

Jakie fronty i systemy zamykania sprawdzą się w małej kuchni?

Najważniejsza zasada dotycząca wyboru frontów mebli kuchennych do małych pomieszczeń brzmi: postaw na jasne kolory! Fronty białe, kremowe lub w kolorze gołębim (świetna alternatywa dla miłośników szarości!) to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie, które pozwoli na optyczne powiększenie wnętrza. Jeśli dodatkowo fronty będą błyszczące – zyskamy efekt wnętrza rozjaśnionego i bardzo eleganckiego. Ponadto jasne szafki kuchenne pozwolą nam zastosować na ścianach ciemniejsze rozwiązania, np. modną cegłę czy panele drewnopodobne.

Jeśli nasza kuchnia jest naprawdę mała (poniżej 4 m2) – rozsądnym będzie zastanowienie się nad sięgnięciem po niestandardowe systemy zamykania szafek. Zamiast tradycyjnych zawiasów możemy zdecydować się na drzwiczki przesuwne lub nowoczesne, maksymalnie wygodne modele żaluzjowe. Ponadto w meblach zaprojektowanych na wymiar istnieje możliwość indywidualnego dobrania nie tylko wysokości czy szerokości szafek, ale również ich głębokości – spłycając meble o kilka bądź kilkanaście centymetrów możemy wciąż mieć sporo miejsca do przechowywania oraz nieco więcej przestrzeni w samej kuchni.

Czy w małej kuchni zmieści się stolik?

kuchnia w blokuTo zależy od tego jak mała jest kuchnia i jaki ma kształt. Do kwestii kącika jadalnianego w niewielkiej kuchni należy podejść zdroworozsądkowo i… bez „rozwiązań siłowych”. Modne są wyspy i półwyspy, ale próby umieszczenia jednej lub drugiej w małej kuchni skończyłyby się niefunkcjonalną przestrzenią. Podobnie sprawa ma się ze stolikiem. Jeżeli zależy nam na wygospodarowaniu w kuchni miejsca, w którym moglibyśmy zjeść np. śniadanie możemy zrobić jedną z tych rzeczy:

 

 

 

  • pod jedną ze ścian ustawić niewielki stolik z dwoma krzesłami (najlepiej takimi, które da się w większości schować pod blatem);
  • zainstalować na ścianie stolik rozkładany oraz uchwyty na składane krzesła (po złożeniu cały zestaw nie będzie zajmował cennej przestrzeni);
  • pozostawić pustą przestrzeń pod wybranym fragmentem blatu roboczego (np. pod oknem), pod który możemy wsunąć stołki barowe (hokery) – taki blat będzie pełnił dwie funkcje: stolika i miejsca do przygotowywania jedzenia;
  • zamówić u projektanta i producenta mebli kuchennych system wysuwanych blatów w wybranej części zestawu – w razie potrzeby wysuniemy dodatkowy blat / stolik, do którego będzie można dostawić taborety (np. złożone i powieszone na ścianie).

Proste patenty na zaoszczędzenie miejsca

Gdy miejsca jest naprawdę mało – warto sięgnąć po patenty, które pozwolą zaoszczędzić kilkanaście lub kilkadziesiąt centymetrów kwadratowych blatu. Co możemy zrobić i z czego zrezygnować?

  • kuchenny parapet wykorzystujemy jako blat – zastąpienie tradycyjnego parapetu blatem, który będzie stanowił przedłużenie blatu roboczego zyskamy nawet kilkadziesiąt centymetrów kwadratowych dodatkowej powierzchni; jeśli nie wyobrażamy sobie pomieszczenia bez ziół doniczkowych – zdecydowanie lepszym pomysłem niż stawianie ich na parapecie / blacie będzie zastosowanie doniczek wiszących lub zamontowaniem na ścianie specjalnej półki na zioła;
  • przyjmujemy, że blat nie służy do przechowywania czegokolwiek – na ścianie, nad blatem montujemy malutkie półeczki (np. na przyprawy czy słoik z ulubioną kawą i herbatą, cukierniczkę itp.), relingi, na których zawiesimy kuchenne ścierki i/lub podręczne akcesoria oraz magnetyczną listwę, do której przymocujemy noże;
  • ograniczamy się do jednokomorowego zlewu – dwie komory to zbędny luksus, zajmują z reguły dwa razy więcej miejsca niż jedna komora, a obie równocześnie są wykorzystywane bardzo rzadko;
  • ograniczamy się do dwóch palników – to radykalna decyzja, która jednak wcale nie musi obniżyć funkcjonalności kuchni, wystarczy zastanowić się jak często gotujemy coś na więcej niż dwóch palnikach równocześnie – jeśli rzadko to patent na dwupalnikową płytę gazową lub indukcyjną jest zdecydowanie dla nas, dodatkowo można wyposażyć kuchnię w nowoczesny, uniwersalny szybkowar, który po użyciu po prostu schowamy do szafki;
  • inwestujemy w okap podszafkowy lub blatowy – oba rozwiązania pozwalają na zaoszczędzenie przestrzeni na ścianie, nad blatem (w przypadku okapu podszafkowego – będzie on niewielkim, wysuwanym spod szafki górnej, elementem, a w przypadku okapu blatowego – ścianę będziemy mogli zagospodarować wedle własnego uznania i pomysłu, np. na wspomniane wyżej półeczki na przyprawy).

Gala – usługi projektowania i wykonywania szafek kuchennych

Centrum Handlowe Gala w Lublinie to miejsce pełne inspiracji dotyczących urządzania mieszkań i domów. Aranżacja małej kuchni? W Gali znajdziecie Państwo doświadczonych projektantów wnętrz oraz sprawdzonych producentów mebli kuchennych na wymiar, świadczących usługi na najwyższym poziomie oraz gwarantujący doskonałą jakość i świetny design mebli skrojonych na miarę Waszych potrzeb i oczekiwań.