Godziny otwarcia
Pn. - Pt.10:00 - 19:00
Sob.10:00 - 17:00
Nd.10:00 - 15:00
Mała kuchnia to spore wyzwanie! Ale nie ma takiego wyzwania, z którym nie poradziłby sobie doświadczony projektant i producent mebli na wymiar! Funkcjonalność kuchni zagwarantują standardowe strefy (przechowywania, przygotowywania posiłków i gotowania) ułożone w odpowiedniej kolejności, a świetny design – nowoczesne, najczęściej jasne szafki, które optycznie powiększą tę mikro przestrzeń. Zaaranżowanie niewielkiego pomieszczenia wymaga praktycznego zagospodarowania każdego centymetra przestrzeni, co często wiąże się również z koniecznością sięgnięcia po niestandardowe pomysły na szafki i schowki.
Projektanci i producenci kuchni na wymiar, z których usług można skorzystać odwiedzając specjalistyczne Centrum Handlowe Gala – podpowiadają na co zwrócić uwagę planując urządzenie małej kuchni i jakie patenty warto zastosować, by móc cieszyć się maksymalnie ładną, wygodną i ergonomiczną przestrzenią.
W przypadku kuchni o powierzchni kilku metrów kwadratowych liczy się każdy centymetr. Dosłownie! Planując urządzenie blokowej kuchni najlepiej od razu odrzucić pomysł sięgnięcia po gotowe zestawy mebli. Dlaczego? Musielibyśmy mieć ogromne szczęście, by wszystkie elementy wybranego zestawu zmieściły się do kuchni, nie pozostawiając nieestetycznych i niepraktycznych szpar, np. między meblami a ścianą. Ponadto gotowe meble mają konkretną głębokość, co uniemożliwia ich ewentualne spłycenie na rzecz zachowania większej przestrzeni do poruszania się między poszczególnymi strefami kuchni czy wygospodarowanie miejsca na choćby niewielki stolik.
Meble na wymiar to bezdyskusyjnie najlepsze rozwiązanie kwestii zaaranżowania małej kuchni w bloku. Każdy projekt powinien być oparty o dokładnie przeprowadzony pomiar pomieszczenia, z uwzględnieniem umiejscowienia wszelkich gniazdek i podłączeń sieciowych (w blokach, zwłaszcza tych starszych, możliwości przerabiania elektryki czy instalacji wodnej mogą być mocno ograniczone!), kątów, wnęk i ewentualnych skosów. Górne szafki? Do sufitu! Każda dodatkowa półka jest przecież na wagę złota, a dzięki nowoczesnym systemom przechowywania – nie będzie problemów z dostaniem się do rzeczy schowanych na samej górze. Niefunkcjonalna wnęka o szerokości 15 – 30 cm? Idealna na wysuwaną szafkę typu cargo, w której na ażurowych półeczkach znajdzie się mnóstwo miejsca na zapasy wody, makaronów i kasz czy domowej roboty kompotów i dżemów (kto powiedział, że w małej kuchni nie można mieć spiżarni?!).
Układ mebli kuchennych zależy od kształtu i gabarytów pomieszczenia. Ustalając z projektantem co i gdzie będzie zainstalowane postarajmy się o pozostawienie wolnej przestrzeni o szerokości około 120 cm – to funkcjonalne minimum, które pozwoli nam na swobodne poruszanie się w kuchni.
Jeżeli pomieszczenie kuchenne jest długie i wąskie – meble najlepiej będzie ustawić w jednym ciągu, pod wybraną ścianą. Jeżeli dodatkowo na końcu wąskiego pomieszczenia znajduje się okno – można pokusić się o zagospodarowanie również tej przestrzeni, np. za pomocą wąskiej szafki z blatem, którym zastąpimy parapet. Z kolei w malutkich kuchniach na planie kwadrata najlepiej sprawdzą się meble ustawione w kształt litery L – w ten sposób wszystko będziemy mieli w zasięgu ręki. W kuchniach w blokach z wielkiej płyty często znajdują się również różnego rodzaju wnęki (powstałe najczęściej w okolicach pionów wentylacyjnych) – ważne jest ich rozsądne zagospodarowanie.
Najważniejsza zasada dotycząca wyboru frontów mebli kuchennych do małych pomieszczeń brzmi: postaw na jasne kolory! Fronty białe, kremowe lub w kolorze gołębim (świetna alternatywa dla miłośników szarości!) to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie, które pozwoli na optyczne powiększenie wnętrza. Jeśli dodatkowo fronty będą błyszczące – zyskamy efekt wnętrza rozjaśnionego i bardzo eleganckiego. Ponadto jasne szafki kuchenne pozwolą nam zastosować na ścianach ciemniejsze rozwiązania, np. modną cegłę czy panele drewnopodobne.
Jeśli nasza kuchnia jest naprawdę mała (poniżej 4 m2) – rozsądnym będzie zastanowienie się nad sięgnięciem po niestandardowe systemy zamykania szafek. Zamiast tradycyjnych zawiasów możemy zdecydować się na drzwiczki przesuwne lub nowoczesne, maksymalnie wygodne modele żaluzjowe. Ponadto w meblach zaprojektowanych na wymiar istnieje możliwość indywidualnego dobrania nie tylko wysokości czy szerokości szafek, ale również ich głębokości – spłycając meble o kilka bądź kilkanaście centymetrów możemy wciąż mieć sporo miejsca do przechowywania oraz nieco więcej przestrzeni w samej kuchni.
To zależy od tego jak mała jest kuchnia i jaki ma kształt. Do kwestii kącika jadalnianego w niewielkiej kuchni należy podejść zdroworozsądkowo i… bez „rozwiązań siłowych”. Modne są wyspy i półwyspy, ale próby umieszczenia jednej lub drugiej w małej kuchni skończyłyby się niefunkcjonalną przestrzenią. Podobnie sprawa ma się ze stolikiem. Jeżeli zależy nam na wygospodarowaniu w kuchni miejsca, w którym moglibyśmy zjeść np. śniadanie możemy zrobić jedną z tych rzeczy:
Gdy miejsca jest naprawdę mało – warto sięgnąć po patenty, które pozwolą zaoszczędzić kilkanaście lub kilkadziesiąt centymetrów kwadratowych blatu. Co możemy zrobić i z czego zrezygnować?
Centrum Handlowe Gala w Lublinie to miejsce pełne inspiracji dotyczących urządzania mieszkań i domów. Aranżacja małej kuchni? W Gali znajdziecie Państwo doświadczonych projektantów wnętrz oraz sprawdzonych producentów mebli kuchennych na wymiar, świadczących usługi na najwyższym poziomie oraz gwarantujący doskonałą jakość i świetny design mebli skrojonych na miarę Waszych potrzeb i oczekiwań.