Jak wybrać odpowiedni materac

20.05.2021
Porady

Najlepszy materac do spania – jaki powinien być i gdzie go szukać?

Wszyscy chcemy żyć zdrowo, długo i szczęśliwie. Zwracamy coraz większą uwagę na zdrowe żywienie i uprawiamy sport, aby być w formie i cieszyć się dobrą sylwetką. Wciąż jednak stosunkowo mało wysiłku poświęcamy na to, aby zadbać o komfortowy regeneracyjny sen, który jest przecież jednym z najważniejszych elementów zdrowego stylu życia. Najistotniejszym elementem sypialni wbrew pozorom nie jest łóżko, tylko materac. Jak wybrać ten idealny?

expert snu

Jaki materac do spania zapewni zdrowy i regeneracyjny sen?

Podczas wyboru materaca najważniejsze jest uświadomienie sobie, że nie ma jednego idealnego modelu, który będzie uniwersalny i odpowiedni dla każdego. Istnieje wiele typów oraz technologii produkcji materacy do spania. Wynika to z prostego faktu: każdy człowiek jest inny, ma swój unikalny kształt ciała oraz przyzwyczajenia i nawyki związane ze spaniem.

Dobry materac może sporo kosztować, jednak drogi materac nie zawsze musi znaczyć, że będzie nam się na nim dobrze spało. Wysoka cena nie musi iść w parze z jakością. Często również wydaje nam się, że wystarczy po prostu wydać dużo pieniędzy, aby cieszyć się zdrowym snem.

Po czym poznać dobry sklep z materacami?

Dobry sprzedawca materacy to taka osoba, która poświęca dużo czasu na poznanie swojego klienta. Możesz spodziewać się pytań o wzrost, wiek, czy wagę, ale nie jest to (prawdopodobnie) wstęp do flirtu ze strony osoby obsługującej cię w salonie z materacami, tylko wyraz jej profesjonalizmu i doświadczenia.

Zupełnie inaczej dobiera się materac dla ważącego 100 kg koszykarza o wzroście ponad dwóch metrów, a inaczej dla osoby o tej samej wadze, ale niskim wzroście, za to pokaźnym brzuszku. Jeśli chcesz wybrać najlepszy materac dla siebie czy dziecka – nie rób tego samodzielnie, tylko skorzystaj z pomocy specjalistów z profesjonalnej firmy zajmującej się sprzedażą materacy.

expert snu salon

Odwieczna walka: materac piankowy czy sprężynowy?

Na rynku jest wiele modeli materacy, jednak najpopularniejsze są piankowe i sprężynowe. Jeden i drugi rodzaj ma zarówno swoich zagorzałych zwolenników, jak i przeciwników. Ogromną zaletą materacy piankowych jest duży wybór różnych rodzajów pianek o ciekawych właściwościach i zastosowaniu. Popularne są materace z pianki termoelastycznej, które reagują na nacisk ciała oraz jego temperaturę, dopasowując się i dając uczucie delikatnego i stopniowego zapadania się w materac, niczym w puchatą chmurkę. Bardzo dobrej jakości materace piankowe można znaleźć między innymi w ofercie polskich producentów – GUENO oraz M&K Foam Koło. Wśród materacy z pianki termoelastycznej jest wiele modeli, które różnią się grubością, gęstością pianki oraz dodatkami. W ofercie wspomnianych polskich producentów można znaleźć na przykład bardzo popularne materace z pianki Naturalis, gdzie do klasycznej pianki dodano prozdrowotny olej rycynowy, dzięki czemu pianka doskonale odprowadza wilgoć i ma lepsze właściwości antybakteryjne.

Sprężynowe materace dają bardzo dobre punktowe podparcie, są elastyczne i dynamicznie pracują, podpierając odpowiednio każdy centymetr ciała. Bardzo ciekawy efekt daje też połączenie sprężyn i technologii znanych z materacy piankowych czy lateksowych. Świetnie sprawdzają się na przykład materace sprężynowo-lateksowe, gdzie duża ilość sprężyn kieszeniowych jest ‘wzmocniona’ dodatkiem wytrzymałej i trwałej płyty lateksowej. Lateks w tym wypadku zwiększa trwałość materaca, poprawia jego higieniczność i zdolność do cyrkulacji powietrza.

Jednak trzeba pamiętać, że materace sprężynowe nie są polecane na przykład dla bardzo małych dzieci, albo osób o szerokich barkach czy tzw. ‘mocnej’ budowie ciała, bo sprężyny mogą mocno ‘wypychać’ określone partie ciała. Dlatego dla osoby o większej masie ciała, szerszych barkach czy dla bardzo małego dziecka lepiej wybrać materac lateksowy lub piankowy.

materac sprężynowy czy piankowy

W rzeczywistości na to, czy wstajemy rano wyspani i pełni energii, czy raczej zmęczeni i ospali, składa się wiele czynników, a materac jest tylko jednym z nich – chociaż bez wątpienia bardzo ważnym, więc nie powinno się go zaniedbywać. Jest też sporo prawdy w starym powiedzeniu, że na zdrowiu nie warto oszczędzać. Jeśli masz dzieci, to pewnie tym bardziej to rozumiesz.

Materac dla niemowlaka i małego dziecka – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Mały organizm człowieka jest szczególnie wrażliwy i delikatny. Z pewnością każdy rodzic zgodzi się, że dziecko, zwłaszcza niemowlę czy kilkuletni maluszek, potrzebuje specjalnej opieki i najwyższej jakości produktów.

Małe dzieci odżywiają się zupełnie inaczej niż osoby dorosłe. Podobnie jest ze spaniem – malutkie ciałko wymaga szczególnej troskliwości, a zdrowy sen jest dla niego jeszcze ważniejszy, niż dla nastolatka czy osoby dorosłej. W końcu małe dzieci przesypiają często nawet kilkanaście godzin na dobę! Dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego materaca. 

Niemowlę potrzebuje maksymalnego bezpieczeństwa, higieny i ochrony. Dlatego dobrze jest wybrać materac, który posiada odpowiednie atesty i certyfikaty. Nie musisz znać się na poszczególnych normach jakości dla produktów związanych ze spaniem. Wybór materaca – bez względu na to, czy ma być dla niemowlaka, dziecka czy dorosłego – zawsze dobrze jest zostawić specjaliście w profesjonalnym sklepie z materacami.

Jaki rodzaj materaca będzie najlepszy dla małego dziecka?

Oprócz posiadania odpowiednich certyfikatów jakości, o których powinien poinformować sprzedawca w salonie z materacami, warto poznać najpopularniejsze typy materacy, bo tutaj już sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. 

materac dla dziecka

Dla małego dziecka dobrym wyborem będzie materac piankowy lub lateksowy. Obydwa rodzaje zagwarantują odpowiednie podparcie ciała i umożliwią zdrowy wzrost w trakcie snu, chociaż działają na innych zasadach i są wykonane przy pomocy dwóch różnych technologii. Tutaj bardzo istotny jest też wybór odpowiedniego rozmiaru. Dla bardzo małego dziecka można kupić materac w rozmiarze 60 x 120 cm czy 70 x 140 cm. Jednak jeśli nie chcesz za parę lat wymieniać go na większy model i możesz sobie pozwolić na większy wydatek, warto też pomyśleć nad kupnem materaca w rozmiarze 80 x 200 cm czy 90 x 200 cm. W tych kategoriach można już znaleźć naprawdę duży wybór materacy dla kilkuletniego dziecka czy nastolatka, a do większego rozmiaru dziecko może z czasem ‘dorosnąć’, dzięki czemu nie trzeba będzie wymieniać materaca co kilka lat. 

W przypadku bardzo małych dzieci (do 3 lat) odradza się materace z pianki termoelastycznej, podobnie jak nie wskazane są materace sprężynowe. Możesz za to wybrać materac z pianki wysokoelastycznej albo materac z lateksu, który zapewni podobne uczucie zdrowego podparcia, co materac piankowy, ale dodatkowo zagwarantuje również najwyższy możliwy poziom higieny. W tej kategorii dużą popularnością cieszy się materac piankowy Junior 10 od M&K Foam Koło, w całości wykonany z wysokoelastycznej pianki Kaltschaum. Dla starszych dzieci możesz natomiast wybrać materac z pianki lateksoidalnej Sueno Minor LXI albo materac lateksowy Ibiza w twardości H2. Każdy z nich zapewnia dobre podparcie dla rosnącego i zmieniającego się ciała dziecka, jednak jeśli zależy ci na najwyższym poziomie higieny – zwróć szczególną uwagę na materace lateksowe.

W procesie wyrabiania lateksu z piany lateksowej, w skład której wchodzi naturalne mleczko z drzewa kauczukowego oraz odpowiednie zagęszczacze, w strukturze lateksu powstają otwarte korytarze powietrza, które zapewniają doskonałą wręcz cyrkulację powietrza i sprawiają, że materac z lateksu jest niepodatny na rozwój roztoczy, ma właściwości antybakteryjne, antygrzybiczne i może być stosowany nawet przez alergika. Jeśli dodatkowo cenisz sobie ekologię, możesz wybrać materac z lateksu naturalnego.

Wybór materaca, zwłaszcza dla małego dziecka, to poważna sprawa, a na rynku jest obecnie tak dużo rodzajów materacy, że łatwo się w tym wszystkim pogubić. Mało kto ma też czas na sprawdzanie i porównanie kilkudziesięciu różnych modeli materacy. 

Samodzielny wybór materaca może być trudny, czasochłonny i obarczony ryzykiem, że wybrany model może być dla nas wygodny w momencie położenia się na chwilę w sklepie, ale nie sprawdzi się na dłuższą metę podczas korzystania w domu. Jeśli zależy ci na znalezieniu naprawdę dobrego materaca dla siebie czy dziecka, najlepiej zrobisz, jeśli poprosisz o pomoc eksperta od zdrowego snu w profesjonalnym sklepie z materacami.

expert snu

Zapraszamy do nowootwartego salonu Expert Snu na II piętrze.