Jakie dodatki wybrać do nowoczesnego salonu?

22.10.2019
Porady

nowoczesny salon

Oferta dodatków do wnętrz: mebli, oświetlenia, dekoracji, a także materiałów wykończeniowych, pozwala każdemu właścicielowi lokum lub dekoratorowi wnętrz na szybkie przearanżowanie salonu. Czasami wycieczka do sklepu z dodatkami i materiałami budowlanymi to początek dużych zmian w mieszkaniu lub domu, a przeobrażenie nudnego wnętrza w nowoczesne, przestronne i przyjazne mieszkańcom wpływa na samopoczucie jego lokatorów. Proste dodatki do nowoczesnego salonu sprawdzą się zawsze, gdy zależy nam na jego odświeżeniu.

Wykończenie ścian – farba, tapeta, dekoracyjny tynk

Cechą charakterystyczną nowoczesnego salonu przede wszystkim są jasne ściany. Zwykle stosuje się wykończenie w beżu, bieli albo jasnej szarości. Te kolory znakomicie korespondują z wszelkimi dodatkami i meblami, co pozwala na szybką odmianę wnętrza, bez konieczności przemalowywania ścian. Gładkie, wyrównane gładzią i równo pomalowane ściany dają wrażenie czystości, uspokajają, sprawiają, że we wnętrzu można się odprężyć.

Jak zawsze jednak odstępstwa od reguł bywają ciekawe i przynoszą znakomite rezultaty wizualne, dlatego osoby, które chcą mieć nowoczesny salon, nie muszą decydować się na sterylne, białe ściany. Powodzeniem wśród osób, które urządzają wnętrza, także profesjonalnie, cieszy się tynk dekoracyjny. Gotowa masa lub proszek do rozrobienia z wodą nakłada się za pomocą pacy i przeciera. Tynk dekoracyjny może po wyschnięciu przypominać prawdziwy, surowy beton czy połyskującą tkaninę. Wykorzystuje się go jednak tylko na jednej ścianie w salonie, najczęściej na tej, która ma być tłem dla wypoczynkowego zestawu lub szafki na sprzęt audiowizualny.

Znakomitym pomysłem jest też ułożenie cegły rozbiórkowej, która może pozostać ciemna, czerwona, ale także można przemalować ją na biało lub szaro. Na ścianach montuje się też naturalne, czasami nawet zniszczone zębem czasu deski, chociaż coraz większym powodzeniem cieszą się także gotowe panele, na przykład winylowe, które wyglądają niezwykle naturalnie i mogą z powodzeniem imitować prawdziwe drewno lub cegłę. Podczas urządzania salonu w stylu nowoczesnym bez obaw można sięgnąć po tapetę. Tę również stosuje się tylko na jednej, wybranej ścianie. Może mieć ona motywy naturalne: pnie brzozy czy liście monstery, ale także dodawać wnętrzu głębi poprzez zastosowanie trójwymiarowych wzorów.

Może Cię zainteresować: Szary salon – jakie dodatki wybrać?

Wygodne meble do salonu

Chociaż nowoczesny salon ma być niezwykle czysty, przejrzysty, ma koić zmysły, nie oznacza to, że należy stosować w nim tylko proste umeblowanie. Przede wszystkim należy wybierać meble wykonane z naturalnego drewna, jasnego lub po prostu białego. Ilość mebli powinna być ograniczona, by pokój nie wydawał się zastawiony meblami i optycznie pomniejszony.

Przede wszystkim w salonie nie może zabraknąć zestawu pod telewizor, biblioteczki, stolika kawowego. Bezsprzecznie znaleźć się w nim musi wygodny zestaw wypoczynkowy. Zwykle jest to sofa i fotel lub narożnik, czyli duża, łamana kanapa. Hitem ostatnich lat są meble wypoczynkowe w kolorze szarym. Ze względu na to, że szarość jest praktyczna, czyli nie widać na niej od razu kurzu i zabrudzeń oraz stanowi uniwersalne tło dla dekoracji i tekstyliów, warto zastanowić się właśnie nad takim meblem. Jednak nie każdy musi posiadać właśnie szarą kanapę. Coraz częściej stosuje się bowiem meble wypoczynkowe w głębokich odcieniach butelkowej zieleni czy granatu, ogromnym powodzeniem cieszą się także turkusowe lub żółte fotele, które wcale nie przypominają nowoczesnych mebli. Na topie są bowiem uszaki znane z lat 50. ubiegłego wieku. Ich obłe kształty wyglądają fantastycznie w połączeniu z prostą kanapą. W przypadku niewielkiego salonu warto przemyśleć zakup kanapy na wysokich nogach. Lekka forma doda wnętrzu optycznie parę metrów kwadratowych, a przecież w nowoczesnym salonie właśnie chodzi o przestrzeń i delikatność.

Oświetlenie – wiele lamp z ciepłym światłem

Nowoczesny salon nie ma być chłodny i niedostępny. Coraz częściej stosuje się w takim wnętrzu kolory i dekoracje, ale niezwykle ważne jest też oświetlenie. W pokoju, w którym wypoczywamy, powinno panować przyjemne ciepło. Warto, zwłaszcza w dużym salonie, zastosować kilka źródeł światła: sufitowe, ścienne oraz w postaci lamp stojących. Jeśli w salonie jest miejsce do pracy, np. biurko, sekretarzyk, warto doświetlić je chłodnym, białym światłem, które motywuje do pracy. Podobne może być stosowane także w lampie sufitowej. W ściennej oraz stojącej przydadzą się żarówki o ciepłym, lekko żółtym odcieniu, które koją zmysły. Za sprawą nowoczesnego oświetlenia można więc nadawać wnętrzu charakter relaksacyjny lub dodać mu energii.

Same lampy do nowoczesnego salonu to przede wszystkim modele wykonane z metalu. Nie brakuje takich w formie reflektorów albo z drucianymi kloszami. Świetnie sprawdzają się duże, okrągłe abażury z lustrzanym połyskiem. Wiele osób polubiło też retro oświetlenie w postaci surowego sznura i dużych dekoracyjnych żarówek, tzw. „edisonowskich”.

Dekoracje tekstylne

Salon ma służyć do wypoczynku i rodzinnych spotkań, dlatego nie może w nim zabraknąć miękkich tekstyliów. Ponieważ nowoczesny salon nie jest zapełniony meblami, może w nim panować nieprzyjemny pogłos. Miękki dywan na podłodze i dekoracje okienne sprawiają, że całe wnętrze stanie się niezwykle przytulne, a dźwięki zostaną wygłuszone. Dywany nowoczesne to przede wszystkim jasne, długowłose modele, nawet imitujące skórę owczą lub przeciwnie: szorstkie, wykonane z juty i tkane na płasko. Te twarde i bez włosia świetnie sprawdzają się w domach, w których mieszkają dzieci i zwierzęta futerkowe.

W oknach przede wszystkim stosuje się rolety, na przykład rzymskie, wiszące gładkie lub niezwykle modne i praktyczne rolety dzień-noc, w którym odpowiedni układ tkaniny pozwala na płynne przechodzenie od zaciemnienia do półprzezroczystej formy osłonięcia okna.

Sprawdź również: Metamorfoza domu – wszystko o czym musisz wiedzieć

Na wypoczynkowym zestawie w nowoczesnym salonie nie może zabraknąć miękkich tekstyliów. Stosuje się przede wszystkim poduszki o zróżnicowanych fakturach i wzorach. Łączenie różnorodnych modeli wygląda niezwykle korzystnie, a sama zmiana poduszek może wprowadzić do wnętrza prawdziwy powiew świeżości. Stąd też moda na szare sofy, na których tle wszystkie poduszki wyglądają znakomicie. Ponieważ salon nowoczesny jest też przytulny, domownikom zdarza się zasypiać na kanapie. Miękka kapa lub koc dziergany z akrylowej włóczki może leżeć na oparciu kanapy przez cały czas.

Dekoracje ścienne

W przypadku, kiedy na ścianie znajduje się tapeta, ściana pokryta jest deskami, cegłą lub tynkiem dekoracyjnym, odchodzi się dodatkowego jej dekorowania. Jeśli jednak w salonie ściany są jasne i gładkie, niezastąpione w aranżacji są wszelkie obrazki, postery i plakaty motywacyjne. Warto przygotować dużą liczbę obrazków, zdjęć lub kupnych plakatów, umieścić je w neutralnych ramach i powiesić niesymetrycznie na wybranej ścianie, tworząc na niej własną galerię sztuki.

Znakomitym pomysłem może się okazać także zamontowanie dużego lustra w prostej ramie. Lustro odbija promienie słoneczne i rozświetla przestrzeń, dlatego będzie znakomitym rozwiązaniem w przypadku wnętrza o niewielkiej powierzchni.