Lokal dla Twojej firmy – jaki wybrać?

16.06.2020
Porady

Jaki lokal wybrać dla swojej Firmy?

Szukasz lokalu dla swojej firmy? Planujesz rozpoczęcie lub poszerzenie stacjonarnej działalności gospodarczej? Wybór odpowiedniego lokalu nie jest prostą kwestią. Najpierw należy jasno zdefiniować swoje cele i oczekiwania wobec lokalu. Decyzja o wynajmie lub zakupie lokalu niejednokrotnie decyduje o sukcesie albo porażce Twojej firmy. Musisz przemyśleć, która opcja jest dla Ciebie bardziej opłacalna i lepiej wesprze Twoją działalność. Często wybór odpowiedniego lokalu to kompromis między ceną, lokalizacją, metrażem, standardem wykończenia i wyposażenia. Dodatkowo, w zależności od celu użytkowania i branży jaką planujesz się zająć, nieruchomość będzie musiała spełnić wymogi, które przy danej działalności określił ustawodawca.

Na co szczególnie musisz zwrócić uwagę przy wyborze lokalu?

Zdecydowanie​ lokalizacja​! Zależy Ci na ciągu pieszych? Idealne będzie centrum miasta. Jeśli zamierzasz prowadzić działalność z bezpośrednią obsługą Klienta -korzystniejsza będzie nieruchomość umiejscowiona obok drogi przejazdowej z dostępem do komunikacji miejskiej i co ważniejsze, z ogólnodostępnym parkingiem. I tak samo w drugą stronę – nie warto przepłacać za lokal w topowej lokalizacji, jeśli będziesz sporadycznie przyjmował Klientów. Kolejną kwestią jest ​wielkość nieruchomości​. Musi ona zostać dopasowana do planowanego rozwoju firmy oraz ilości zatrudnionych osób. Biorąc pod uwagę konkretny lokal należy także sprawdzić, ile metrów przeznaczonych jest na na obsługę Klienta, ile na powierzchnie biurowe, a ile na pomieszczenia socjalne. Określ budżet​ na inwestycje. W przypadku lokali użytkowych na wynajem należy określić, jak wysoki czynsz miesięczny jesteś w stanie zapłacić oraz oszacować wysokość rachunków lub w przypadku zakupu – kwotę, którą jesteś w stanie zainwestować. Trzeba wziąć pod uwagę ewentualny remont lub przeróbki lokalu i po której stronie będzie on zrealizowany (czy najemca czy wynajmujący). Często ze względu na koordynację warto to zlecić wynajmującemu, kosztem większego czynszu miesięcznie lub zwrotu za wykonany remont.

Co sprawdzić przed podpisaniem umowy wynajmu lokalu?

Jest wiele czynników, które należy dokładnie sprawdzić przed podjęciem ostatecznej decyzji, zaczynając od weryfikacji rynku, sprawdzenia nieruchomości czy określenia warunków umowy. Jeśli nie masz czasu lub doświadczenia, czy nie jesteś pewien swojej decyzji, możesz wspomóc się współpracą z profesjonalistą, który zawodowo zajmuje się sprzedażą lub wynajmem takich nieruchomości.


Autor artykułu:

Innowacyjne Biuro Nieruchomości BIG CITY BROKER

lokal do wynajecia lublin