Metamorfoza domu – wszystko o czym musisz wiedzieć

10.09.2019
Porady

metamorfoza mieszkania

Estetyka domu wpływa na samopoczucie domowników. Czyste ściany, funkcjonalne meble, działające urządzenia zdecydowanie poprawiają egzystencję. Niezależnie od tego, czy posiadamy duży dom, czy niewielkie mieszkanie, powinniśmy regularnie dbać o jego wygląd. Nie zawsze jednak zmiana oblicza czterech kątów musi wiązać się z kosztownym, wyczerpującym remontem. Ponieważ remont jest często zapalnikiem do domowych kłótni, polecamy metamorfozę! Może się okazać, że wystarczy ona, by znowu każdy mieszkaniec lokum poczuł się dobrze w swoim salonie, w sypialni, łazience czy kuchni jedynie za sprawą drobnych, ale widocznych zmian.

Czym jest metamorfoza domu?

Według słownika języka polskiego “metamorfoza” oznacza:1. zmianę postaci, wyglądu lub charakteru, 2. przejście od jednego stadium rozwoju pozazarodkowego do następnego. Synonimami metamorfozy są między innymi takie wyrazy jak: modernizacja, odnowa, przebudowa, przekształcenie, przemeblowanie, przeprojektowanie, adaptacja, przemiana, przeobrażenie się, zmiana. Metamorfozie można poddać swoją fryzurę, makijaż, można też zaplanować i przeprowadzić metamorfozę domu lub mieszkania. Polegać ona będzie na delikatnych zmianach, które sprawią, że wnętrze wyda się odnowione, inaczej zaadaptowane. Przemeblowanie, zmianę rolet, zasłon lub lampy będzie można bez przesady nazwać metamorfozą wnętrza.

Metamorfoza a remont – różnice

Metamorfoza i remont mieszkania lub domu mają podobny cel: mają zwiększyć estetykę wnętrza, sprawić, że stanie się ono bardziej przyjazne dla mieszkańców, wygodniejsze. Jednak remont zawsze wiąże się z szerszym zakresem prac, a często też z wyższymi kosztami. Remont może obejmować wyburzanie i przestawianie ścian, wymianę okien, drzwi, podłóg, malowanie ścian i sufitów. Metamorfoza opiera się na drobnych pracach. Owszem, może także wiązać się z malowaniem ściany, ale częściej ze zmianą wyposażenia: mebli, dekoracji okiennych, tekstyliów, oświetlenia. Prowadząc metamorfozę mieszkania, nie przesuwamy ścian, ale możemy zmienić kolorystykę lub styl wnętrza, wymieniając poszczególne przedmioty na nowe.

Zmiany w mieszkaniu z projektantem wnętrz a samodzielnie

Faktycznie metamorfoza jest łatwiejsza niż remont i możliwa do przeprowadzenia nawet przez laika. Jeśli tylko mamy ochotę, możemy w każdej chwili wymienić stary dywan, zdjąć zasłony, a powiesić w oknach rolety lub firany. Wiele osób nie czuje się jednak pewnie podczas wszelkich prac związanych z wykańczaniem czy urządzeniem mieszkań. Złe wybory mogą być kosztowne, a metamorfoza może nie spełniać swojej funkcji. Warto w takim przypadku skorzystać z pomocy projektanta wnętrz. To osoba, która ma odpowiednie wykształcenie, doświadczenie i predyspozycje. Jego wyobraźnia oraz znajomość aktualnych trendów, pozwalają na urządzenie pięknego i praktycznego mieszkania.

Może Cię zainteresować: Jak wybrać dywan do salonu?

Można konsultować się z projektantem wnętrz nie tylko podczas urządzania domu od podstaw, ale także wtedy, kiedy chcemy przeprowadzić drobne zmiany. Pomoże on wybrać odcień ścian, lampy sufitowe, ścienne i stojące, rolety okienne, meble i tekstylia, których kolor, faktura, kształt mają bardzo duży wpływ na wygląd wnętrza. Z drugiej zaś strony, jeśli nie chcemy korzystać z pomocy projektanta wnętrz, ryzyko popełnienia błędów jest niewielkie. Czasami wystarczy przejrzeć katalogi i prasę wnętrzarską, ofertę sklepów z modnymi dodatkami, sugerować się zdjęciami z Internetu, a zakupione przedmioty zwrócić do sklepu, gdy zmienimy zdanie. Metamorfoza mieszkania to sposób na odnowę zarówno dla osób, które mają samodzielne koncepcje na wygląd wnętrza, jak i dla tych, którzy chcą korzystać z pomocy profesjonalisty.

Postaw na odpowiednie oświetlenie wnętrza

Bardzo duże znaczenie dla wyglądu wnętrza ma światło. Nie chodzi tylko o jego barwę, która może być ciepła lub zimna, ale także o same lampy. W naszym klimacie sztuczne oświetlenie pozwala na wygodne użytkowanie mieszkania, dlatego w takich pomieszczeniach jak kuchnia i salon trzeba korzystać zarówno z lamp ściennych, jak i sufitowych i podłogowych. W sypialni przyda się też lampka nocna. Lampy dostępne są w wielu stylach, kolorach, wzorach, można więc odmienić wnętrze tylko za ich pomocą. Zmieniając abażur z klasycznego na nowoczesny, zyskamy wnętrze loftowe czy skandynawskie. Lampy mogą być elementem dekoracyjnym, który od razu rzuca się w oczy lub niezwykle dyskretnym dodatkiem do wnętrza. 

Dekoracje mieszkania – to one postawią kropkę nad i

Niesamowite jest to, jak wielkie znaczenie dla wyglądu mieszkania mają też zwyczajne dekoracje. Nie mają one często funkcji użytkowej, a jedynie dodają smaku. Są to między innymi obrazki, obrazy, ramki na zdjęcia, drobnostki, które stoją na półkach i stołach. Wazon, poduszka, lampka są dodatkami, które nadają charakter mieszkaniu i przypieczętowują cały projekt. Jeśli więc masz ochotę na metamorfozę wnętrza, a nie masz czasu na remont ani dużych środków finansowych na większe zmiany, kup drobiazg, który sprawi, że nagle poczujesz się lepiej, a Twoja przestrzeń stanie się piękniejsza. Idealną metamorfozę mogą przeprowadzić mieszkańcy Lublina za sprawą sklepu, w którym znajdą najmodniejsze i najbardziej przydatne elementy wyposażenia wnętrz. W galerii Gala w Lublinie nie brakuje oświetlenia, dekoracji okiennych, ściennych, tekstyliów i wielu innych dodatków do mieszkań, domów i biur w każdym stylu.