Na co zwrócić uwagę przy wyborze drzwi i okien?

07.09.2020
Porady

okna i drzwi

Budowa domu, remont domu/mieszkania. Musimy koniecznie zagospodarować przestrzeń tak, aby była funkcjonalna i wygodna. Wybór okien i drzwi to podstawowe kwestie, o których musimy pamiętać planując nasze domowo-mieszkalne otoczenie. Dlaczego jest to tak istotne? Przede wszystkim przez wzgląd nasze bezpieczeństwo i komfort. Dobre drzwi i okna chronią nas nie tylko przed włamaniem, ale też zimnem, chłodem – trudnymi warunkami atmosferycznymi.
Dlaczego warto poświęcić czas wybierając drzwi i okna? Nie spiesz się. Daj sobie czas na świadomy wybór okien i drzwi do swojego domu i mieszkania.

Ofert na rynku jest naprawdę dużo. Tylko solidny “research” i rzetelne poszukiwania, pozwolą nam trafić na produkt, który w pełni spełni nasze oczekiwania. Pośpiech nie jest tu dobrym doradcą. Okna i drzwi w domu to zakup na kilka, a nawet kilkanaście lat. To ważny element naszego domu, który ma być fundamentem naszego bezpieczeństwa i komfortu.

Okna i drzwi to nie tylko kwestia estetyki. Nie każdy zdaje sobie sprawę, ale jeśli naprawdę dobrze sprawdzimy parametry w naszym domu i dobierzemy do nich odpowiedni produkt, możemy sporo zaoszczędzić na ogrzewaniu. Utrzymamy ciepło w domu, które jest bardzo ważne w zimowo-jesienne dni. Doskonała termoizolacja to podstawa. Kolejna istotna kwestia to przenikanie światła. Mówimy tu oczywiście o świetle zewnętrznym, jak i wewnątrz domu. Niezwykle istotna jest też dźwiękoszczelność. Jeśli mieszkamy przy ruchliwej ulicy dźwiękoszczelność okien i drzwi jest jedną z najważniejszych kwestii na które musimy położyć nacisk.

Na co zwrócić uwagę wybierając okna?

Wybór okien spędza sen z powiek wielu osobom. Wybór produktów jest naprawdę bardzo duży, dlatego też warto podejść do tematu z odpowiednią rozwagą. Podstawowe punkty jakimi musimy kierować się przy zakupie okien:

  • oszczędność energii – ciepło nie powinno uciekać z domu. Jeśli okno będzie szczelne, wykonane z dobrych materiałów – możemy zaoszczędzić naprawdę sporą kwotę na rachunkach za prąd. O ile może w miesięcznym rozliczeniu nie poczujemy różnicy, tak już spoglądając na temat z perspektywy roku poczujemy różnice – dosłownie i w przenośni,
  • wysoki wskaźnik izolacji akustycznej (Rw) – jest to bardzo ważny parametr, jeśli po ciężkim dniu pracy szukamy w domu ciszy i spokoju. Wskaźnik ten  wyrażony w decybelach określa poziom hałasu z jakim nasze okno sobie poradzi. Jest to szczególnie istotne, kiedy mieszkamy przy ruchliwej ulicy. Wtedy wskaźnik izolacji akustycznej podany na produkcie powinien wynosić powyżej 40 db. W innym przypadku może być minimalnie mniejszy,
  • wysoki poziom szczelności – tutaj najistotniejsze są okucia i uszczelnienia. Regularne wietrzenie jest bardzo ważne. Część dostępnych dziś na rynku okien PCV posiada funkcję mikrowentylacji,
  • odporność na deszcz i wiatr – warto tu zaznaczyć, że poziom wodoszczelności okien plastikowych producenci wyrażają w skali od 1A do 9A. Biorąc pod uwagę nasze warunki atmosferyczne warto wybierać drzwi o wodoszczelności na poziomie minimum 4A,
  • klasa i profil, atesty branżowe – atesty podkreślają wysoką jakość produktu,
  • koszty zakupu i eksploatacji.

okna w domu jednorodzinnymNa co zwrócić uwagę wybierając drzwi?

W większości przypadków wybierając drzwi, musimy kierować się tymi samymi parametrami, co w przypadku okien: izolacja ciepła, wodoszczelność, dźwiękoszczelność. Dodatkowo tutaj – szczególny nacisk musimy położyć na bezpieczeństwo i ochronę przed włamaniem. Specjalny system zabezpieczeń, dodatkowe zamki. Wszystkie te kwestie są bardzo istotne, abyśmy czuli się w naszych czterech ścianach naprawdę bezpiecznie. My, inni domownicy, rodzina i przyjaciele, którzy odwiedzają nasz dom.

białe drzwi do mieszkania w Lublinie

Nie wiem jakie drzwi i okna kupić. Co zrobić?

Rodzajów drzwi i okien jest w dzisiejszej dobie jest bardzo dużo. Istnieje też sporo parametrów, na które musimy zwrócić uwagę podczas zakupu. Nie posiadając branżowej wiedzy, możemy się w tym pogubić. Jak zatem dokonać właściwego wyboru? Przede wszystkim określ swój budżet, jaki chcesz przeznaczyć na drzwi i okna. Skonsultuj się z doradcą, który pomoże Ci w zakupie. Przedstawi najlepszą ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb i oczekiwań, a przede wszystkim do parametrów Twojego mieszkania. Dobry specjalista przeprowadzi Cię przez cały proces wyboru odpowiedniego produktu, aż do udanej transakcji. Należy pamiętać, że drzwi i okna to zakup na lata. Istotny jest też system gwarancyjny, który będzie naszym kołem ratunkowym w przypadku jakichkolwiek problemów. Możemy sami poszukać specjalisty lub skorzystać z porady w sklepie, w którym chcemy dokonać zakupu.