Lokalizacja

Galeria GALA funkcjonuje od sierpnia 2007 roku.
Obiekt został zrealizowany na terenie dawnej Fabryki Maszyn Rolniczych Wacława Moritza.

Lokalizacja Galerii – dzielnica Bronowice w Lublinie (obszar tzw. „Starych Bronowic), ograniczony ulicami: Fabryczną i Al. Unii Lubelskiej oraz rzekami: Bystrzycą i Czerniejówką w bezpośrednim sąsiedztwie centrum miasta, w tym Starego Miasta (z widokiem na starówkę lubelską) w odległości ok. 1,5 km od ścisłego centrum.

Ulice, przy których znajduje się obiekt, stanowią ważny punkt w komunikacji miejskiej. Przy rondzie Lubelskiego Lipca ’80 przebiega ok. 45% wszystkich linii lubelskiej komunikacji miejskiej, zaś co miesiąc na okolicznych przystankach komunikacji przesiada się blisko 400.000 osób.

Samo rondo jest także jednym z najbardziej ruchliwych miejsc w mieście. W najbliższej okolicy znajdują się dworce PKP i PKS. Dojazd transportem indywidualnym nie stanowi żadnego problemu. Dojazd z obiektu własnym samochodem do każdej z dzielnic Lublina zajmuje nie więcej niż 20 minut poza godzinami szczytu. Zwiększeniu ruchu sprzyjają inwestycje drogowe i obiektowe.

W odległości do 12 minut jazdy samochodem do obiektu GALA mieszka 150.000 osób, co stanowi blisko 45% mieszkańców Lublina, z czego 61% to osoby w wieku 0-50 lat.

Zmiany doliny Bystrzycy obejmą tysiąc hektarów terenów położonych wzdłuż rzeki na odcinku 21 kilometrów.

Koncepcja zakłada powstanie: 50 km ścieżek rowerowych oraz 50 km chodników przy rzece. Brzegi Bystrzycy połączy 20 kładek, pojawią się również cztery plaże, Ogród Jordanowski oraz cztery parki, w tym Park Ludowy zostanie gruntownie przebudowany. Po rzece będzie można pływać kajakiem.

Przy ul. Bronowickiej miałaby powstać plaża. Szlak młynów wodnych będzie składać się z ośmiu przystanków z zadaszeniem żaglowym.  W parku Rusałka ma powstać centrum sportowe.

Planowana budowa: do 2027 r.

Źródło: Kurier Lubelski

Lubelski Rower Miejski działa od września 2014 roku.

Tylko w 2016 roku z systemu skorzystano ponad 855 tys. razy. Rowery najczęściej były wypożyczane ze stacji przy ul. Nadbystrzyckiej, na kolejnym miejscu była ul. Zamojska (stary most) obok Gali.

8 maja 2017 – Studenci KULu złożyli do ratusza pismo w sprawie budowy kładki na Bystrzycy i prowadzącej do niej ścieżki rowerowej wzdłuż rzeki Czechówki, płynącej obok Gali.

Nowa trasa spacerowa oraz ścieżka rowerowa prowadziłyby od al. Unii Lubelskiej, dalej wzdłuż Czechówki do nowej kładki na Bystrzycy, którą autorzy tego pomysłu widzieliby na wysokości ulicy Przyjaźni. Dzięki nowemu bulwarowi dzielnice Bronowice i Tatary otrzymałyby atrakcyjne połączenie ze Starym Miastem, a także z dzielnicą Kalinowszczyzna.

 

Aqua Lublin to Centrum pływackie z basenem olimpijskim przy Al. Zygmuntowskich w Lublinie.
Budowa: wrzesień 2013 – lipiec 2015

Część A

Basen olimpijski – posiada ruchome dno pozwalające regulować głębokość niecki oraz ruchomy i zatapialny pomost, który umożliwia dzielenie niecki na mniejsze części i to na cztery sposoby. Sala konferencyjna na 60 osób, przebieralnie, natryski, pomieszczenia dla sędziów, zawodników, trenerów i kontroli antydopingowej.

Część B – część rekreacyjna.

Basen (60 mkw. lustra wody) – o głębokości od 1 do 1,2 m, dysze ścienne, ławeczki napowietrzające, wodospad i ścianka wspinaczkowa.
Jacuzzi (36 mkw. lustra wody) – 1,25 m głębokości, hydromasaż, leżanki i ławeczki napowietrzające.
Basen dla dzieci (33 mkw., głębokość od 45 do 60 cm) – z grzybkiem, statkiem wspinaczkowym ze zjeżdżalnią, trapem wspinaczkowym i armatką wodną.

Z tej części można wypłynąć z budynku do basenu zewnętrznego (200 mkw. lustra wody, głębokość 1,25 m.), który będzie czynny przez cały rok i wyposażony w ławeczki napowietrzające. Obok będzie kolejny basen zewnętrzny (12 mkw.) z hydromasażem.

Część C

Parner – zespół odnowy biologicznej i rehabilitacji z siłownią, pomieszczeniami do masażu, hydromasażu, światłolecznictwa i kriolecznictwa. Ogród zimowy z pnączami i drzewami, restauracja i sklep sportowy.

Piętro I – sauna fińska, aromatyczna, saunarium, dwie łaźnie tureckie, solarium, beczka lodowa, wanny, leżaki, pojemniki z lodem, ciepły basen i natrysk regeneracyjny.
Piętro II – sala fitness, siłownia, sala cardio, rowery do spinningu oraz szatnie i natryski.

Miejski stadion piłkarski przy ul. Stadionowej w Lublinie.
Budowa: grudzień 2012 – lato 2014

Stadion został wybudowany w dzielnicy Za Cukrownią, na terenach po zlikwidowanej Cukrowni Lublin, w odległości 50–100 m od Bystrzycy. Obiekt przeznaczony jest na mecze piłki nożnej, choć mogą się także odbywać na nim koncerty.

Centralny dworzec w Lublinie, planowany od 2011, obsługujący linie regionalne, dalekobieżne, podmiejskie, aglomeracyjne, kolejowe, autobusowe i mikrobusowe – połączony z lubelską komunikacją miejską.

Projektowany miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego Podzamcza zakłada likwidację dotychczasowego dworca autobusowego.

Nowy dworzec autobusowy powstanie tuż obok dworca kolejowego przy ul. Gazowej, na dotychczasowym terenie dworca PKS – razem stworzą Zintegrowany Intermodalny Dworzec Metropolitalny.

Planowane uruchomienie: ok. 2022 r.