Rolety – na co zwrócić uwagę przy ich zakupie?

09.07.2021
Porady

Sposobów na zasłonięcie okien szukają właściciele nowych mieszkań, a także ci, którzy znudzili się już starymi żaluzjami albo mają dosyć regularnego prania firan i zasłon. Na szczęście estetycznych rozwiązań na okno jest tyle, że każdy znajdzie idealne do każdego pomieszczenia i w cenie, która nie zrujnuje budżetu domowego. Chcąc przysłonić okna, warto zwrócić uwagę na współczesne trwałe, kolorowe, łatwe w czyszczeniu rolety.

Rolety wewnętrzne czy zewnętrzne?

Chociaż w naszej strefie klimatycznej lato trwa krótko, to jednak coraz częściej jest niezwykle upalne. Dlatego wielu mieszkańców lokali położonych od strony słonecznej szuka rozwiązań, które umożliwią utrzymanie we wnętrzu komfortowej temperatury. Jeśli Twoje mieszkanie narażone jest na bezpośrednie nasłonecznienie, trudno w nim wysiedzieć, kiedy na zewnątrz jest upał, warto przemyśleć montaż rolet zewnętrznych, które oprócz funkcji zaciemniającej posiadają jeszcze właściwości odbijania światła. Ekran przeciwsłoneczny ogranicza nagrzewanie się wnętrza. Zimą natomiast roleta taka zmniejsza straty ciepła z pomieszczeń.

Montaż rolet zewnętrznych ma więc także ekonomiczne uzasadnienie: latem nie trzeba schładzać pomieszczeń wentylatorami czy klimatyzacją, zimą zaś kaloryfery mogą być bardziej skręcone, a w pomieszczeniu i tak będzie cieplej. Rolety zewnętrzne mogą mieć różnią kolorystykę, są estetyczne, chronią przed wścibskim wzrokiem sąsiadów, zwykle wyposażone są w jeden z trzech sposobów sterowania: ręczny, za pomocą silnika mechanicznego lub są sterowanie zdalnie. Jednak wielu właścicieli mieszkań chce zawiesić w oknie osłonę, która także estetycznie wygląda. Jeśli Twoje mieszkanie nie wymaga silnej ochrony przed promieniowaniem słonecznym, rolety wewnętrzne będą wystarczające, zwłaszcza że dostępne są w wielu wzorach, kolorach i fakturach. Mogą bardzo skutecznie zatrzymywać promienie słoneczne, a stopień zaciemnienia warto wybrać indywidualnie dla każdego wnętrza.

rolety w salonie

Pomieszczenie, w którym chcesz zamontować rolety

Nie ma pomieszczenia, w którym nie da się zamontować rolety. Te produkowane są z różnorodnych tkanina. Niektóre przepuszczają światło, inne zupełnie je blokują albo umożliwiają regulację przepuszczania słońca w dowolny sposób (rolety dzień-noc).Sypialnia – tutaj zawsze polecamy rolety materiałowe, które doskonale chronią przed słońcem. Jeśli nie lubisz budzić się o wschodzie słońca albo latem zasypiać w jasnym pokoju, te, które maksymalnie chronią przed promieniami, będą najlepsze. Takie rolety dobrze sprawdzą się także w pokoju dziecka albo w salonie, w którym oglądasz telewizję w ciągu dnia. Kuchnia i jadalnia – roleta dzień-noc to taki model, który ma funkcję firany oraz zasłony w jednym.

Jedna warstwa jest wykonana z woalu, prześwitująca, a druga dekoracyjna i zaciemniająca jednocześnie. Prosty mechanizm pozwala na regulację ustawienia rolety. Można nią całkowicie zasłonić okna albo pozostawić przezroczystą tkaninę. Roleta dzień-noc umożliwia kontrolowanie nasłonecznienia i jest dekoracyjna. Poddasze – jeśli posiadasz okna dachowe, możesz zamówić specjalne rolety okienne, które dokładnie osłaniają szybę. Tutaj oferta obejmuje zarówno prześwitujące tkaniny, jak i te, które w pełni chronią przed słońcem.

Sposób zasilania – w przypadku rolet

Żeby rolety spełniały swoją funkcję, muszą mieć mechanizm unoszący. Najtańsze rozwiązanie to sznurek i zwijacz z taśmą lub sznurkiem, zwijacz z korbą albo mechanizm sprężynowy. Przy roletach zewnętrznych ta metoda wymaga sporego wysiłku, dlatego bardziej komfortowe jest sterowanie elektryczne roletami, montowane także w przypadku rolet wewnętrznych. Dzięki temu rozwiązaniu można kilkanaście razy dziennie opuszczać i podnosić każdą roletę z osobna lub wszystkie jednocześnie.

Coraz popularniejsze staje się radiowe sterowanie roletami. Mocne silniki szybko podnoszą i opuszczają roletę, a mechanizm może być nawet programowany czasowo, co umożliwia sterowanie roletami nawet wtedy, kiedy w domu nikogo nie ma. Najnowocześniejsze sterowniki rolet mają nawet funkcję pomiaru temperatury, nasłonecznienia, opadów i samoczynnie zmieniają ustawienie rolet.

rolety kuchenne

Materiał wykonania i ich kolor

Współczesne metody produkowania materiałów pozwalają na stworzenie rolet dopasowanych do każdego wnętrza. Te zewnętrzne produkowane są zwykle z aluminium i mają kolory odpowiadające kolorom stolarki drzwiowej, okiennej czy dachówkom. Te wewnętrzne są dostępne w każdym możliwym kolorze i wzorze, powstają z tkanin sztucznych, z poliestru, który jest bardzo odporny na zaplamienie, ścieranie, wielokrotne czyszczenie i działanie promieni UV.

W produkcji rolet używa się także woalu. Rodzaj splotu i jego grubość warunkują stopień zaciemnienia. W niektórych modelach rolet zaciemniających używa się także gumy, która jest cienką warstwą nakładana na poliestrową tkaninę.

Wymiary i cena

Nie istnieje coś takiego jak uniwersalna roleta. Jeśli marzy Ci się taka ochrona okna i oryginalna dekoracja wnętrza, musisz dokładnie wymierzyć wnękę okienną i z tymi wymiarami trzeba wybrać się na zakupy. W dobrym sklepie z roletami specjalista sam dobierze odpowiedni wymiar rolety, zaproponuje różne wzory i stopień zaciemnienia odpowiedni do wnętrza. A cena rolety okiennej? Ona zależy od wielkości produktu, użytej tkaniny i oczywiście mechanizmu sterującego. Najtańsze rolety to te materiałowe z mechanizmem sznurkowym czy łańcuszkiem. Po drugiej stronie cennika znajdują się duże rolety zewnętrzne sterowane zdalnie.