Szafa w sypialni

26.11.2020
Porady

Sypialnia idealna

Sypialnia to miejsce, które kojarzy się przede wszystkim z wypoczynkiem i relaksem, jednakże pełni ona także wiele innych funkcji. Niejednokrotnie sypialnia jest także naszą garderobą, schowkiem czy przechowalnią. Warto zatem zadbać o odpowiednią szafę w sypialni, aby cieszyła oko, a także była maksymalnie pojemna i ergonomiczna.

Zaplanuj przestrzeń w sypialni

Najczęściej sypialnie nie są głównymi i największymi pomieszczeniami w mieszkaniach czy domach, dlatego warto dokładnie rozplanować umiejscowienie poszczególnych mebli. Bez względu na to ile mamy przestrzeni do dyspozycji należy pamiętać, aby zapewnić odpowiedni dostęp do każdego mebla np. łóżka aby swobodnie się kłaść i wstawać oraz do szafy by bez problemu mieć dostęp do rzeczy w niej przechowywanych. Gabaryty szafy dobrze jest dostosować do wielkości pomieszczenia tak, żeby nie przytłaczała rozmiarami i dawała swobodę poruszania się w pomieszczeniu. Wiele jest przykładów serii które nie tylko umożliwią przechowywanie rzeczy, ale także nadadzą charakteru naszym pokojom, tym bardziej, że oferta przeznaczona do sypialni np. Loft, New York czy Multidecor daje możliwość zaaranżowania przestrzeni meblami, które będą do siebie idealnie pasować. Poza szafą i łóżkiem niejednokrotnie możemy dopasować także szafki nocne czy toaletki lub biurka.

sypialnia loft

Rozwiązania dla małej sypialni

W małej sypialni rewelacyjnie sprawdzi się zabudowa wokół łóżka, która pozwala zaoszczędzić wiele przestrzeni. Taki rozwiązaniem jest zestaw Sleep Varia, gdzie każdy segment wybieramy indywidualnie. Przy samym łóżku możemy zdecydować się na zabudowę z szafkami nocnymi i nie przejmować się dodatkowymi stolikami lub zabudować to miejsce tradycyjną szafą, gdzie możemy przechowywać rzeczy codziennego użytku. Ponad wezgłowiem mamy praktyczne półki, które uatrakcyjnią naszą przestrzeń. Powyżej mamy pakowne półki pełniące funkcję pawlacza, gdzie możemy przechowywać rzeczy, które używamy nieco rzadziej.

sypialnia sleep varia

Do małych sypialni mogą się sprawdzić także szafy z przesuwnymi drzwiami. Ich zaletą jest to, że nie potrzebujemy miejsca przed szafą by ją otworzyć, wystarczy przesunąć skrzydło aby mieć dostęp do naszych rzeczy. Takie rozwiązanie zastosowane jest w szafach z serii Wien, Cermona czy New York dostępne w salonie Pan Materac. Do wyboru mamy szafy z dwoma lub trzema skrzydłami w zależności od tego jaką ilością miejsca dysponujemy i jak dużą szafę planujemy zmieścić.

Dodatkowym aspektem, którym warto rozważyć w kwestii urządzania sypialni jest praktyczne lustro. Modele Loft, GlassLoft czy Multidecor dają nam możliwość wyboru drzwi z samej płyty lub właśnie przeszklone dzięki czemu nie ma potrzeby, aby dodatkowo kłopotać się wyborem zwierciadła, które poza samym użytecznym aspektem także rozświetla i otwiera przestrzeń.

sypialnia lustro

Jeśli jednak nie zależy nam na dużej połaci lustra w szafie, a mamy trochę miejsca możemy zdecydować się na postawienie w sypialni toaletki z lustrem. Te z serii Loft i GlassLoft mają piękne i jakże praktyczne okrągłe lustro, które można dowolnie przesuwać.

Jaka szafa do sypialni

W przypadku szafy ważnym aspektem jest co będziemy w niej przechowywać i do tego dostosować wnętrze tak, aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń i nie „trzymać powietrza”.

Dobrym rozwiązaniem jest podzielić wnętrze szafy na strefy dla poszczególnych użytkowników, np. na strefę damską i męską, dzięki temu możemy lepiej dostosować przestrzeń do przechowywania garderoby. Takie rozwiązanie jest zaprezentowane np. w szafach Loft czy GlassLoft, gdzie każdy słupek stanowi odrębny segment, które możemy zestawić w jedną szafę z ozdobną listwą w kolorze czarnym, która nada charakteru i zespoli pozostałe meble w stylu loftowym.

Istotna jest wysokość drążków nie tylko dla długości zawieszanych ubrań, które w przypadku Pań i Panów mogą się znacznie różnić, ale także do zasięgu rąk tak aby swobodnie sięgać i zdejmować wieszaki z drążka. Dobrze, aby szafa miała drążek na dłuższe ubrania np. długie sukienki dla Pań lub garnitury Panów. Nie musi to być bardzo długi drążek, gdyż najdłuższych ubrań mamy w naszych garderobach relatywnie mało, natomiast takie miejsce można wykorzystać także na przechowywanie innych rzeczy np. deski do prasowania.

sypialnia

W szafie równie ważne są półki, na których możemy układać nie tylko ubrania ale także przechowywać pościel, ręczniki itp. Szerokość półek powinna wynosić wielokrotność złożonego ubrania, średnio jest to 25-30 cm. Dobrze jeśli wysokość między półkami jest do regulowania gdyż ubrania, które nosimy mają zróżnicowane faktury i będą zajmowały różną ilość miejsca po złożeniu, a na etapie montażu szafy ciężko z góry określić przeznaczenie każdej półki.

Szuflady w szafie nie są koniecznością, ale zwykle są bardzo przydatne. Warto wtedy pamiętać żeby mieć do nich swobodny dostęp. W szafie Multidecor szuflady usytuowane są na zewnątrz, dzięki czemu mamy do nich niezależny dostęp. Ich usytuowanie jest kwestią preferencji, czy będą one znajdowały się nisko czy na wysokości bioder jest sprawą drugorzędną, gdyż ważniejszym aspektem jest, aby miały odpowiednią wysokość w zależności co będziemy do nich wkładać. Wysokie szuflady sprawdzą się na ubrania wierzchnie, swetry, koszulki, nie będą one z kolei praktyczne do przechowywania bielizny, gdzie lepiej sprawdzą się szuflady niskie, tak aby nie trzeba byłoby „przerzucać” ubrań aby zaleźć np. skarpetkę lub drobniejszą bieliznę.

Jeśli jednak nie zdecydujemy się na szuflady w szafie możemy pokusić się o komodę, która będzie dopełnieniem naszej sypialni. Są one dostępne w wielu kolekcjach np. Loft, Multidecor, Liverpool czy Manhattan.

Każda z kolekcji meblowych pozwoli nam pięknie i z klasą zaaranżować przestrzeń, stworzyć wyjątkowe miejsce, gdzie będziemy nie tylko wypoczywać, ale także cieszyć oko pięknymi meblami, które zapewnią wiele miejsca na przechowywanie rzeczy.


Wszystkie propozycje dostępne w salonie Pan Materac, II piętro naszej galerii. Kontakt znajdziesz TUTAJ