Usytuowanie domu na działce – o czym pamiętać?

10.11.2021

Wybór i kupno działki pod budowę wymarzonego domu to dopiero połowa drogi, którą musi przejść każdy przyszły właściciel przysłowiowych czterech kątów. Druga część zmagań dotyczy usytuowania budynku na działce zgodnie z przepisami. Podpowiadamy, jak one brzmią. Warto też zadbać o odpowiednie rozmieszczenie pomieszczeń względem stron świata. Wyjaśniamy, dlaczego to takie istotne.

Usytuowanie budynku na działce

Kupując działkę pod budowę domu, musimy dokładnie poznać przepisy prawa budowlanego. Niewiedza w tej kwestii może nas drogo kosztować – to po pierwsze. Po drugie – niekorzystnie odbić się na naszym zdrowiu i samopoczuciu. Zgodnie z przepisami nasz dom powinien znajdować się w odległości 4-ech metrów od domu sąsiada. Po drugie musimy zadbać o właściwe rozmieszczenie balkonu, tarasu czy schodów zewnętrznych. Te powinny znajdować się w odległości co najmniej 1,5metra od granicy działki. Biorąc natomiast pod uwagę względy praktyczne najkorzystniejsze będzie dla nas centralne usytuowanie budynku na działce. Wtedy o wiele łatwiej rozplanować elementy otoczenia naszego domu.

Odległość zabudowy od drogi

To kolejny ważny aspekt budowy naszego domu. W przypadku, gdy działka graniczy z drogą ekspresową wymagana odległość to 20m. Z kolei, gdy nasza działka usytuowana jest przy autostradzie, wtedy odległość ta powinna wynieść 30m.

Rozmieszczenie poszczególnych wnętrz a strony świata

Aby w naszym wymarzonym domu mieszkało się nam komfortowo, powinniśmy też zadbać o odpowiednie rozplanowanie pomieszczeń względem stron świata. Dlaczego nie wolno nam pominąć tej kwestii? Chodzi tu głównie o ilość wpadającego do poszczególnych pomieszczeń światła dziennego. Ma to z kolei ogromne znaczenie dla naszego samopoczucia i funkcjonowania.

Południe

Południowa strona domu jest najbardziej nasłoneczniona. Dlatego powinna należeć do pomieszczeń, w których przebywamy najdłużej w ciągu dnia. Mamy tu na myśli duży, przestronny salon. Dobrze, jeśli przy użyciu odpowiednich mebli do salonu stworzymy w nim strefę wypoczynkową. Tutaj powinny znaleźć się wygodna kanapa lub rozkładane fotele; stół a w centrum salonu – telewizor. Jeżeli salon (względnie pokój dzienny) służy też, jako miejsce do pracy nie zapomnijmy wstawić do niego biurka. Nad nim warto powiesić kilka półek na ważne dokumenty czy inne materiały.

Północ

Po tej stronie domu nasłonecznienie jest zawsze najmniejsze. Stąd też jest to idealne miejsce na kuchnię. Dzięki temu przechowywana tam żywność będzie w pełni bezpieczna. Aby pomieszczeniu temu nadać jeszcze więcej praktyczności, warto wykorzystać w nim wiszące szafki kuchenne. Idealnie jeśli rozmieścimy je na kształt litery U. Ułatwi nam to rozmieszczenie sprzętu. Północna część domu może też zostać przeznaczona pod typowo gospodarcze wnętrza. Mowa tu o pralni, spiżarni czy domowym warsztacie. W pomieszczeniach tych warto ustawić pojemne regały ułatwiające przechowywanie gromadzonych w nich rzeczy.

Wschód

Po wschodniej stronie budynku, gdzie od najwcześniejszych godzin wpadają promienie słoneczne najlepiej usytuować sypialnię. Aby dobrze nam się w niej funkcjonowało nie zapomnijmy wstawić tam dużego łóżka kontynentalnego najlepiej z praktycznym zagłówkiem. W funkcjonalnej sypialni powinny znaleźć się też: komoda lub szafki. Dzięki temu łatwo utrzymamy w niej porządek.

Zachód

Ta strona z kolei doskonale nadaje się na pomieszczenia, w których będziemy odpoczywali. Po tej stronie można też usytuować pokój dziecięcy lub młodzieżowy. Jeśli dom jest naprawdę duży, a my lubimy relaks z książką, możemy tu stworzyć czytelnię. W tych pomieszczeniach powinny znaleźć się praktyczne półki i pojemne regały.

Planując rozmieszczenie poszczególnych wnętrz pod względem stron świata, możemy też sporo oszczędzić. Dotyczy to zarówno wydatków na energię, jak i prąd. Najwięcej korzyści pod tym względem oferuje południowa część domu – najbardziej nasłoneczniona. Aby lepiej wykorzystać tą zaletę warto wybudować po tej stronie taras lub balkon bądź wstawić duże okna. Tym sposobem z jednej strony ochronimy się przed zimnem. Z drugiej z kolei – doświetlimy całe wnętrze.